Pompa abs – wymiana czy regeneracja ?

Nie od dziś wiadomo, że ABS jest bardzo ważnym systemem, jaki występuje w nowoczesnych samochodach. Jego zadaniem jest nie dopuszczenie podczas gwałtownego hamowania do zablokowania kół, co ma związek z sterownością samochodu. Dlatego kiedy ulegnie awarii z pomocą może przyjść regeneracja pompy abs.

Przyczyny awarii pompy abs

Najczęściej zdarza się, że awarii ulega sterownik bądź pompa ABS. Naprawa tego podzespołu wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, dlatego warto postawić na doświadczonego mechanika.
Współcześni kierowcy nie wyobrażają sobie jazdy bez systemu ABS. Gdy więc dochodzi do jego awarii udają się oni do warsztatu, żeby zlokalizować problem. Przed wizytą w serwisie warto sprawdzić kilka podstawowych elementów, aby nie narazić się na niepotrzebne koszty naprawy.
Na samym początku trzeba sprawdzić bezpieczniki, gdyż przepalone mogą spowodować awarię systemu. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie wszystkich połączeń czujników, które to znajdują się przy kołach pod autem. Zdarza się bowiem często, że są one w wielu autach źle zabezpieczone, przez co są zabrudzone, a co w konsekwencji prowadzi do utraty sygnału oraz błędów w ich odczycie. Podobnie sprawa się ma do założonego koła o innym rozmiarze. Przez to komputer dostaje błędny odczyt o innym pomiarze prędkości i może to doprowadzić do blokady systemu. Jeżeli auto brało udział w kolizji bądź w wypadku, może dojść do przetarcia przewodów, a to także może być przyczyną negatywnie działającej pompy abs.

Naprawa pompy abs a jej koszty

Obecnie wiele starszych modeli samochodów jeździ bez ABS-u. Z kolei u części aut system ten występuje, ale został świadomie wyłączony ze względu na wadliwe działanie. A że regeneracja tego układu nie należy do tanich, dlatego też właściciele aut woleli z niej zrezygnować, by nie tracić pieniędzy. Najczęściej problem z systemem abs może być spowodowany uszkodzeniem pierścienia, który to współpracuje z czujnikiem obrotów koła. Niektóre serwisy samochodowe przy diagnozie awarii systemu abs proponują wymianę półosi bądź piasty, a to już bardzo droga naprawa. Bardzo często można uniknąć wielkiego wkładu finansowego kupując same koronki, o czym dany serwis może nas nie poinformować. Zdarza się nader często, że czujnik ABS może włączyć tryb awaryjny w wyniku awarii układu hydraulicznego. Może to mieć miejsce w wyniku wycieku płynu hydraulicznego.

Prawidłowa praca pompy abs nie jest możliwa bez poszczególnych czujników. To one bowiem odpowiedzialne są za obliczanie ilości obrotów oraz przekazywanie ich do sterownika.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.