Kiedy należy inwestować w zbiorniki na wodę pitną?

Media w Polsce dość często powtarzają informację, że nasze rodzime zasoby wody pitnej są mniej więcej takie same, jak zasoby Egiptu. Biorąc pod uwagę charakter i klimat obydwu krajów, porównanie to może brzmieć w pewnym stopniu złowieszczo. Czy zatem warto inwestować w zbiorniki na wodę pitną? Kiedy warto to zrobić?

Inwestycja w dom

W zbiorniki wody pitnej warto już inwestować na samym początku budowy domu, czyli w trakcie etapu projektowania budynku i analizy gruntów. Na podstawie tychże badań można wywnioskować, czy na danym obszarze jest możliwość skorzystania z wód głębinowych. Jeśli nie, jedyną kwestią która pozostaje inwestorowi jest instalacja wykorzystująca wodę deszczową.

W tym drugim wariancie kwestia ta jest dość problematyczna, gdyż zdecydowana większość przydomowych instalacji, pozwala wyłącznie na magazynowanie wstępnie oczyszczonej deszczówki, którą można stosować do prac ogrodowych.

Instalacja wodociągowa

W zbiorniki na wodę pitną warto inwestować również wtedy, gdy instalacja wodociągowa jest już wiekowa. Mało osób wie, że rury wodociągowe eksploatowane przez okres dłuższy niż 20 lat, mogą zostać zasiedlone przez ogromną liczbę mikroorganizmów, w tym również przez ich bardziej zaawansowanych reprezentantów, takich jak skorupiaki.

Trzeba też przyznać, że sama instalacja wodociągowa nie należy do zbyt pewnych metod zaopatrywania w wodę dużych połaci miasta. Gdy przychodzi zima, a wraz z nią niskie temperatury (co jednak jest już powoli rzadkością) na rury wodociągowe zaczynają oddziaływać różne przeciążenia, które w konsekwencji prowadzą do ich pęknięcia i rozszczelnienia.

Koszty, czyli rzecz o wydatkach

W zbiorniki na wodę pitną warto zainwestować również wtedy, gdy koszty spożycia wody butelkowanej staną się zbyt wysokie. Nie jest też tajemnicą, że woda butelkowa (mowa oczywiście o wodzie mineralnej, a nie źródlanej), jest bardzo droga.

Oczywiście korzystanie z instalacji z wbudowanym zbiornikiem na wodę pitną nie przełoży się automatycznie na zaopatrzenie jej w potrzebne substancje odżywcze, ale – jeśli do układu wprowadzone zostaną wkłady uzdatniające – wtedy jej parametry znacząco się podwyższą. Koszt eksploatacji takiego systemu nie jest zbyt wysoki, a korzyści uzyskane w zamian są znaczne.

Podsumowanie

Montaż zbiorników na wodę pitną staje się powoli nie tylko opcją, co raczej koniecznością. Inwestycja w czystą wodę (wraz z systemem filtracji) pozwala na uzyskanie korzystnych parametrów chemicznych wody i to bez ryzyka spożywania jej odpowiednika z wodociągów.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.